ERSAĞ KURKUMİN Z | Ersağ | Ücretsiz Üyelik | Fiyat Listesi | Hediye |Network
0 545 550 43 72
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ersağ Kurkumin Z Nedir? Faydaları Nelerdir?Neden ersağ Kurkumin Kullanılmalı?

Ersağ Kurkumin Z

Kurkumin ( curcumin) zerdeçaldaki etken maddedir. Çok güçlü anti-enflamatuar etkiler gösterir ve kuvvetli bir anti-oksidandır.

Bununla birlikte zerdeçaldaki kurkumin miktarı pek yüksek değildir. Zerdeçalın ağırlıkça yaklaşık %3’ü kurkumindir.

Bu bitki üzerine yapılan araştırmaların çoğunda zerdeçal özü kullanılmaktadır. Zerdeçal özünün büyük çoğunluğu kurkuminden oluşur. Kullanılan dozaj genellikle günlük 1 gramın üzerindedir. Yemeklerinizde baharat olarak zerdeçal kullanarak bu dozaja ulaşmak çok güçtür.

Bu nedenle eğer bütün etkileri tecrübe etmek istiyorsanız, kurkumin ( curcumin) içeren bir besin takviyesi almanız gerekir.

Vücutta kronik ve akut enflamasyonda önemli 2 yolak vardır. Bu iki yolaktan biri gen değişimi dediğimiz kalıcı etkiden dolayı kronik iltihaplanmayken, diğer iltihaplanma tehlikeli bir ajan (bakteri, virüs vb.) gördüğünde oluşur. Her iki iltihap yolunun da önünü kesmeye yardımcı kurkumin epilepsi, Alzheimer hastalığı, Multiple Sklerozis (MS), Parkinson hastalığı, bronşit, kolit, metabolik sendromlar, yüksek glukoz seviyesi, UVB ışınlarını vücuda verdiği hasar, fizyolojik strese karşı literatürde olumlu çalışmalar vardır. Kurkumin iltihap oluşturan sistemleri bloklayarak kronik hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.

0 542 621 91 27

*Özellikle Osteoartritte (Romatizmal) hastaları üzerinde ibuprofen 1200 mg/günlük ve kurkumin kullanımı karşılaştırılmıştır. İlaç olarak ibuprofen kullanan hastalarda ve kurkumin kullanan hastaların her ikisinde de 4 haftalık sürede ağrının kesildiği görülmüştür. Ancak, SADECE kurkumin kullanan hastalarda yan etki oluşmamış (özellikle böbrek-mide ve sindirim sistemi) ilaç kullanımında ise hastalarda mide hassasiyetinin başlandığı görülmüştür. (367 hasta üzerinde yapılmıştır). Osteoporoz (kemik erimesi) riskini azalttığı üzerine önemli çalışmalar vardır.

*Kurkumin yapısında bulunan özel bir aminoasit yapısı (metiyonin) vücutta insülin duyarlılığını arttırır. Böylece kronik diyabet, özellikle Tip 2 diyabette oluşan insülin bağımlılığını azaltmaya yardımcıdır. Kurkuminoidler özellikle ilgili genin fazla çalışmasını durdurarak kan plazmasındaki Trigliserit ve kolestrol seviyesini azaltır. Özellikle obezite tedavisinde yani uzun dönemli kilo veremeyen kişilerde kilo kontrolünde etkilidir.

*Diğer önemli bir etkisi, Kurkumin ve piperinin birlikte kullanımında kanda İltihaplanmanın düzeyini belirleyen CRP Seviyesi üzerine önemli derecede yapılan çalışmalarda azalma görülmüştür.

* Özellikle stres başta olmak üzere tükürük bezi salgısında artış gözlemlenebilen kişiler için, Kurkumin tükürük bezinde amilaz salgısını azaltarak tükürük salgısını azaltır.

0 542 621 91 27

* Karaciğer enzimlerinin dengelenmesine yardımcı olur buna bağlı olarak karaciğer detoksudur.

* Uluslararası yapılan çalışmalarda Cüce palmiye ve kurkuminin birlikte kullanımı yaşa bağlı gelişen erkeklerde kas kaybı ve prostat süreci üzerinde 47 erkekte 3 haftalık bir süreçte ilerleme kaydedildiği vurgulanmıştır. Günlük 10 mg kurkumin kullanımı ve 140 mg gram cüce palmiye kullanımında bu sonuçları elde etmişlerdir. Özellikle enflamasyonu, Oksidatif stres ve glioksidasyonu engelleyerek kas yıkımını engellediği üzerine olumlu etkisi bu süreci durdurduğu üzerinde durulmaktadır.

* Kurkumin vücudumuzda biyo-dönüşümü ve emilimini piperin ile kullanımı ile vücutta %2000 arttırmaktadır.

*Piperin ayrıca tek başına bakıldığında uykusuzluk, baş ağrısı ve sindirim sistemi geliştirme üzerine etkileri önemliyken, sindirim problemi yaşayan kişilerde özellikle kurkumin emilim düzeyini etkiler. Kurkuminin bağırsak duvarından toplardamarlara geçişini kolaylaştırır. Özellikle hemoroid gibi damar problemi yaşayan kişilerin hem hastalığına hem de kurkumin emilimini doğrudan etkiler.

* Kurkumin ve piperinin en önemli ortak özelliği anti-kanser özellikleridir. Kurkumin kanser hücrelerin kendi özel ağı olarak oluşturduğu kan damarlarının oluşumunu engelleyerek kanser hücrelerinin başka organlara metastazını engeller. Piperin ise tümör oluşma riskini azaltır, kanser hücrelerin olgunlaşmasını engeller. Özellikle göğüs, pakreatik, prostat ve bağırsak kanseri üzerine bu iki etken maddenin uluslararası yayınlarda çalışmaları yoğun olarak mevcuttur.

* Piperin sindirim enzimleri arttırarak gut hastalığına bağlı spazma karşı rahatlatıcı etki yapar.

* Diyabete bağlı gelişen göz retinasındaki hasarda 9 haftalık bir süre sonrasında 0,05 mg/kilo ağırlık kurkumin kullanımında göz hasarında %35 iyileşme gözlemleniştir.

* Zeytinyağlı-piperin ve kurkumin kombinasyonu vücutta kurkumin emilimini maksimum düzeye çıkarır.

* Zerdaçalın etken maddesi olarak kurkumin saf olarak elde edilişi kurkumin içeriği açısından oldukça yüksektir. Bu nedenle etken madde olarak içilmesi emilimi arttıracak katalizörlerle (piperin, zeytinyağı vb.) içilmesi kurkuminin vücutta saydığımız faydalarını daha hızlı görmemize sağlar

*Ancak Geçmişten günümüze Zencefil/Zerdaçalı hep birlikte kombin olarak görmekteyiz. En önemli nedeni, Zencefilin kurkumine benzer yapılar içermesidir. (hekzahidro-kurkumin, gingerol) Böylece, anti-oksidan gücü tek başına kurkumine göre oldukça fazla bir güce kavuşmuş oluyor. Eğer anti-oksidan değeri daha yüksek bir gıda takviyesi istiyorsak zencefil/Zerdaçalı tercih edilirken, Zencefil/zerdaçalın emilimini arttıracak yağ formülasyonu olan çörek otu, Hindistan cevizi yağı veya probiyotik ile tüketimi emilimi arttıracaktır.

Daha kuvvetli bir anti-oksidan etkisi ise özellikle kardiyo-vasküler hastalıklarına karşı daha etkilidir.

KURKUMİNE HASSASİYETİ OLABİLECEK KİŞİLER
FDA, vücut ağırlığı başına 0-3 mg kurkumin kullanımını güvenli olarak adlandırmaktadır. 12000 mg ve yukarı miktarda kurkumin kullanıldığında %2-3 arasında kişide 72 saat sonrasında ishal, baş ağrısı ve kaşıntı oluşurken, aynı kişilere plesebo etkisi yapıldığında yine aynı semptomların görüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle, kurkumin kullanımına bağlı belirgin bir yan etki bulunamamıştır. 
4 ay boyunca 0,45 g ile 3,6 g günlük kurkumin kullanıldığında bazı karaciğer hastalarında LDH enzimin yükseldiği görülmüştür. Ağır karaciğer rahatsızlığı geçirenlerin enzim seviyeleri kontrol edilerek kurkumin kullanımına yönelmesi belirtilmektedir.

NOT: Serin ve Kuru yerlerde saklanmalıdır. Günlük Kullanım dozu sabah, öğlen, akşam günde 3 kapsül şeklindedir.

0 542 621 91 27

Kurkumin

0 542 621 91 27

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

 1. Nuray dedi ki:

  Merhaba curcumin z aç karnına tüketilse daha mı iyi olur? Bir de zeytinyağı ile kullanımı demişsiniz o cümleyi net anlayamadım açıklayabilir isiniz lütfen tşkkr ederim iyi çalışmalar

  1. Muhlise Oynak dedi ki:

   Kurkimin kilo verdirirmi

 2. Ahmet ciraci dedi ki:

  Kullanmaya basladigimdan beri sismanlamaya basladim tabi normal yemegimide yiyiyorum.neden sismanladim acaba?

 3. Fadime balci dedi ki:

  Ac karninami içelim tok karninami acaba

  1. admin dedi ki:

   Aç karnına

 4. aytekin dedi ki:

  Iki kurkumin z ürünü var. Grama biri 39 diğeri takriben 40 gr.. fiati takriben aynı.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?