Devedikeni Yağının Faydaları | Ersağ | Ücretsiz Üyelik | Fiyat Listesi | Hediye |Network
0 545 550 43 72
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Devedikeni Yağının Faydaları

28 Ağustos 2021
159 kez görüntülendi

Devedikeni Nedir?

Devedikeni bitkisi, papatya ile aynı familyadan gelen çiçekli bir bitkidir. Gövdesi köşeli olan ve seyrek tüylü, genelde 1-2 yıllık otsu bitkidir.

Devedikeninin yaprakları, soluk yeşil renklidir. Yapraklar, beyaz damarlı olup; kenarları derin dişli ve de dikenlidir. Genelde mor ve nadiren de, beyaz renkli çiçekleri bulunur. Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmektedir. 

devedikeni

Devedikeni tohumu yağı, devedikeni bitkisinin tohumlarının soğuk sıkımı sonucunda elde edilen bir yağdır. Devedikeni tohumu yağı, karaciğer sağlığına destek olmasının yanında; bronkodilatör etkinliği sayesinde, solunum yollarına ilişkin rahatsızlıklarda da kullanılabilmektedir. 

devedikeni2

Deve dikeni ve Yağının Faydaları:

1-Devedikeni, karaciğeri korur. Genellikle, karaciğeri koruyucu olan etkileri ile bilinmektedir. Alkol ilişkili karaciğer hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı, hepatit yahut karaciğer kanseri gibi koşullar sebebiyle kullanılabilir. Çeşitli karaciğer hasarı olan kişilerce, düzenli bir tamamlayıcı terapi olarak kullanılmaktadır. Araştırmalarca, devedikeni takviyesi alan kişilerde; karaciğer fonksiyonlarında iyileşmeler olduğu tespit edilmiştir. 

2-Devedikeni, beyin fonksiyonlarını geliştirir. Yaklaşık iki bin yıldan fazla süredir, Alzheimer ile Parkinson hastalıkları gibi nörolojik durumlarda; geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

3-Devedikeni, kemik sağlığını desteklemektedir. Osteoporoz, kemik erimesi olup; ilerleyici kemik kaybının olduğu bir hastalıktır. Genelde, birkaç yıl boyunca yavaş yavaş gelişir ve küçük düşmelerle dahi kolayca kırılan kırılgan kemiklere sebep olur. Devedikeni ise, kemik mineralizasyonunu uyarmakta ve de potansiyel olarak kemik kayıplarına karşı koruyucu olmaktadır. Devedikeni, postmenopozal kadınlarda; kemik kayıplarını önlemek ve geciktirmek için de, yararlı bir tedavi olabilmektedir. 

4-Devedikeni, yüksek kolesterolü düşürür. Aynı zamanda devedikeni, kalp sağlığına da yararlıdır. İltihapları azaltarak, kanı temizleyerek ve de atardamarlardaki oksidatif stres hasarlarını önleyerek; etki gösterir. Böylelikle, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcı olur. 

5-Devedikeni, anne sütü üretimini arttırabilmektedir. 

6-Devedikeni tohumu, mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelmekte ve hazmı kolaylaştırmaktadır.

7-Ateş düşürücüdür.

8-Hazmı kolaylaştırır.

9-Kramp çözücüdür.

10-Migrene karşı faydalıdır.

11-Kalp ve damar tıkanıklığını önlemede yardımcıdır.

12-Cild ve Prostat kanserine karşı önleyicidir.