D Vitamini Eksikliği, Belirtileri,Magnezyum,Çinko, Kalsiyum | Ersağ | Ücretsiz Üyelik | Fiyat Listesi | Hediye |Network
0 545 550 43 72
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

D Vitamini Eksikliği, Belirtileri,Magnezyum,Çinko, Kalsiyum

26 Mayıs 2018
4 kez görüntülendi

KALSİYUM, MAGNEZYUM, ÇİNKO, D VİTAMİNİ

ÜRÜN KODU : 2024

 • ÜRÜN AÇIKLAMASI

Ersağ Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, D Vitamini takviye edici gıda olarak üretilmektedir. Ersağ Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, D Vitamini     içeriğinde dolgu ve katkı maddesi bulunmamaktadır. Ürünün içeriği, ürün bileşenleri tablosunda yer almaktadır.

 

Bileşen adı 4 Kapsül

Kalsiyum Karbonat

Magnezyum Oksit

Çinko Sülfat

Kolekalsiferol

1030 mg

500 mg

30 mg

20 mg

Önerilen  Kullanım Şekli: Gıda takviyesi olarak yetişkinler için sabah akşam günde 2 defa ikişer kapsül  bol su ile alınması tavsiye edilir.

İşletme Kayıt No : TR-20-K-010657 ile Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir.

Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, D Vitamini Onay Numarası: 000887-27.05.2016

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

D vitamini vücudumuz için çok önemli olan bir maddedir.D vitamini eksiliği bir çok rahatsızlığı tetikler.D vitaminini nereden alırız? Hangi bitki ve gıdalarda bulunur? D vitamini kapsülleri işe yarar mı? Güneş en iyi D vitamini kaynağı olup hangi saatlerde güneşte durmalıyız?

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D Vitamini eksikliği varsa bir çok rahatsızlık peşimizi bırakmaz.Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Kas zayıflığı

2. Kemik ağrısı

3. Solunum problemleri

4. Sıcak basması

5. Depresyon

6. Doğurganlık

7. Kronik baş ağrısı

8. Cilt problemleri

9. Saç Dökülmesi

10. Yorgunluk

11 yüksek tansiyon

12. Kemiklerde zayıflık

13. Ruh hali değişikliği

Görüldüğü üzere çok önemli rahatsızlıklar D vitamini eksikliğinde bizleri bekliyor.

D vitamini eksikliğinde ortaya çıkacak rahatsızlıkları anlatan güzel bir video.

D VİTAMİNİNİ NEREDEN ALIRIZ?

Bu konudaki en iyi D vitamini kaynağı Güneştir.Derimiz,güneş ışınlarını emerek D vitaminine dönüştürür.Bu konuda uzmanlar en az 20 dakika kol,yüz, bacakların güneş görmesi gerektiğini söylemektedirler.Özellikle saat 11 den sonra güneşten uzak durulmalı söylemi bilinen yanlışlardan biri olduğu tespit edilmiştir.Bu konuda bakınız, Endokrinoloji Uzmanı Dr. Bilge Ceydilek “Ülkemizde güneş ışınlarından en çok fayda görülecek zamanlar Mayıs ayından Kasım ayına kadar saat 11.00 ile 15.00 arasındaki zaman dilimidir. Bu saatler arasında her 2 diz altının ve her 2 kolun çıplak olacak şekilde ve koruma faktörü olmadan güneşlendirilmesi önemli. Açık tenliler günde 15-20 dakika, koyu tenliler günde 30-45 dakika faydalanabilir. Ancak daha uzun süre güneşte kalacaksanız mutlaka koruyucu kreminizi sürün!” diyor.

Ersağ bitkisel 50 faktör güneş kremi

Ersağ bitkisel 50 faktör güneş kremi

Koruyucu kremin yanı sıra kıyafet ya da pencerenin ardından güneşlenmek de, güneş ışığının Somon, sardalya, ton, uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini açısından iyi bir kaynak. Ancak besinler tek başına D vitamini için yeterli olmuyor.ciltte D vitamini üretmesini engelliyor.

Kemiklerimiz ve dişlerimizin gelişimi için D vitamini çok önemlidir.kalsiyumdan daha önemlidir dersek yanlış söylememiş oluruz.

Mutlaka D vitamini ölçümü yaptırın ve eksikliğinde D vitamini gıda takviyesi alın.

Magnezyum eksikliği belirtileri belerdir

Magnezyum eksikliğinin yetersiz beslenme dışında birçok sebebi vardır;

Kas seğirmeleri ve krampları

Kas seğirmeleri ve kas krampları magnezyum eksikliğinin belirtileridir. Bilim adamlarına göre, bu semptomlar, kas sinirlerini aşırı miktarda salgılayan daha büyük bir kalsiyum akışının neden olmasıdır. Daha orta yaşlardaki kişiler için kas seğirmelerine en iyi çözümlerden biri kalsiyum takviyesidir fakat daha ileri yaşlar için magnezyum yeterli olmayacaktır. Daha yoğun tedavi ile bu seğirmeler azaltılabilir.

 

Bu arada istemsiz kas seğirmelerinin birçok sebebi olabilir,; stres veya fazla kafein gibi… seyrek seğirmeler normal olsa da belirtileriniz devam ederse doktorunuza görünmelisiniz.

Ruhsal bozukluklar

Ruhsal bozukluklar magnezyum eksikliğinin başka olası bir sonucudur. Bunlar zihinsel uyuşukluk veya duygu eksikliği ile karakterize olan apati içerir. Kötü durumdaki eksiklik delir hissine ve komaya bile yol açabilir.

Ek olarak, gözlemsel çalışmalar, düşük magnezyum düzeylerini artmış depresyon riski ile ilişkilendirmiştir. Bilim adamları ayrıca magnezyum eksikliğinin kaygıyı artırabileceğini öne sürmüşlerdir, ancak doğrudan kanıt yoktur.

Magnezyum takviyelerinin anksiyete bozukluğu olan kişilerin bir alt kümesine fayda sağlayabileceği sonucuna varmış, ancak bu konudaki kanıtlar zayıftır. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha yüksek kalitede çalışmalara ihtiyaç vardır. Kısacası, magnezyum eksikliğinin sinir fonksiyon bozukluğuna neden olabileceği ve bazı insanlarda ruhsal sorunlara yol açabileceği görülmektedir.

Kemiklerde zayıflık (Osteoporoz)

Osteoporoz, zayıf kemikler ve kemik kırılmalarının artması riski ile karakterize bir hastalıktır. Osteoporoz riski, birçok faktörden etkilenir. Bunlar arasında yaşlılık, egzersiz eksikliği ve D ve K vitaminlerinin yetersiz alımı sayılabilir. İlginç bir şekilde, magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür. Eksiklik doğrudan kemikleri zayıflatabilir, fakat aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kandaki kalsiyum seviyesini de düşürür.

Farelerde yapılan çalışmalar, diyetle magnezyumun azalmasının kemik kütlesinin azalmasıyla sonuçlandığını doğrulamaktadır. İnsanlarda böyle bir deney yapılmadığı halde, çalışmalar düşük magnezyum alımını düşük kemik mineral yoğunluğu ile ilişkilendirmiştir. Bu da demek oluyor ki diyet yaparken yetersiz beslenirseniz, kemik sağlığınız ile de oynamış olursunuz çünkü magnezyum alımı yapılmayan diyetlerde kemik rahatsızlıkları daha çok görülmektedir.

Yorgunluk ve kas zayıflığı

Fiziksel veya zihinsel tükenme veya güçsüzlük ile karakterize bir durum olan yorgunluk, magnezyum eksikliğinin başka bir belirtisidir. Herkesin zaman zaman yorgun düştüğünü unutmayın. Bu, sadece dinlenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, şiddetli veya kalıcı halsizlik sağlık sorununun bir belirtisi olabilir. Yorgunluk çok özel olmayan bir belirti olduğu için, diğer semptomlar eşlik etmediği sürece bunun sebebinin belirlenmesi imkansızdır. Magnezyum eksikliğinin bir başka, daha çok özel belirtisi, myastenia olarak da bilinen kas güçsüzlüğüdür. Bilim adamları, zayıflığın, kas hücrelerindeki potasyum kaybının neden olduğu, magnezyum eksikliği ile ilişkili bir durum olduğuna inanırlar.

Yüksek tansiyon

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırabildiğini ve yüksek tansiyonu artırabildiğini göstermektedir ki bu da kalp hastalığı için güçlü bir risk faktörüdür. İnsanlarda doğrudan kanıtlar bulunmazken, bazı gözlemsel çalışmalar düşük magnezyum seviyelerinin veya yetersiz beslenmenin, kan basıncını artırabileceğini düşündürmektedir.

Astım

Şiddetli astımı olan hastalarda magnezyum eksikliği bazen görülebilir. Ek olarak, astımlı bireylerde magnezyum düzeyleri sağlıklı kişilere göre daha düşüktür. Araştırmacılar, magnezyum eksikliğinin, akciğerlerin havayollarını kaplayan kaslarda kalsiyum birikmesine neden olabileceğine inanıyorlar. Bu, solunum yollarının daralmasına ve solunumun zorlaşmasına neden olur. İlginç bir şekilde, magnezyum sülfatlı bir inhaler, bazen hava yollarını gevşetmeye ve genişletmeye yardımcı olmak için şiddetli astımı olan insanlara verilir. Kısacası, bilim adamları bazı hastalarda şiddetli astımın magnezyum eksikliğinin bir belirtisi olabileceğine inanmaktadır, ancak bunları tam olarak n-kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Düzensiz Kalp Atışı

Magnezyum eksikliğinin en ciddi belirtileri arasında kalp aritmi veya düzensiz kalp atışı bulunur. Çoğu durumda aritmi belirtileri daha hafiftir. Çoğu zaman, hiçbir belirtisi yoktur. Bununla birlikte, bazı kişilerde, kalp çarpıntısına neden olabilir. Diğer olası aritmi belirtileri arasında baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma bulunur. En şiddetli vakalarda, aritmi inme veya kalp yetmezliği riskini artırabilir. Bilim adamları, kalp kas hücrelerinin içindeki ve dışındaki potasyum düzeylerindeki dengesizliğin, magnezyum eksikliği ile ilişkili bir durum olduğunu düşünmektedir. Konjestif kalp yetmezliği ve aritmisi olan bazı hastalarında, sağlıklı kişilere göre daha düşük magnezyum düzeyleri olduğu gözlemlenmiştir. Bu hastaları magnezyum enjeksiyonları ile tedavi etmek kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirmiştir.

Büyüme, gelişme ve üreme sağlığında, hücreler arası iletişimde çinko vazgeçilmez bir besin unsurudur. Eğer besinlerle yeteri miktarda çinko alınmazsa pek çok sorun ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminiz zayıflar, enfeksiyonlara karşı direnciniz azalır, yaralarınızın iyileşmesi daha güç hale gelir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için yeterli miktarda çinko alınması zorunludur. Çinko eksikliğinde saç problemleri ortaya çıkabilir, saçlar daha kolay kırılır ve saç uçlarında çatallanmalar meydana gelebilir.

İlerlemiş çinko eksikliğinde tat duyusu da bozulabilmektedir. Çinko; gençlerin seksüel gelişmelerinde önemli görevler üstlenir. Daha da önemlisi çinko; hücrelerimizi serbest radikal hasarından koruyabilen, antioksidan etkili bir mineraldir. Bu nedenle pek çok antioksidan kombinasyonunda E vitamini, C vitamini ya da selenyum ile birlikte çinko da yer alır” diye konuştu.  

 Bir çok besinde fazlasıyla bulunan çinko mineralinin bağışıklık sisteminde anahtar rolü oynadığını zinde ve verimli yaptığını anlatan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, daha sonra şunları söyledi; “Akyuvarların, antikorların oluşmasında payı vardır. Bağışıklık sisteminin bu askerleri bizi hastalığa neden olan virüslerden koruduğu gibi zehirli maddeleri de zehirsiz hale getirmede yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için vücutta bol miktarda çinko bulunması gerekiyor. Yaraların iyileşmesi, görme duyusunun güçlenmesi diyabet hastalığı, böbrek hastaları, çinko eksikliği tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Çinko eksikliği sizi enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakır. Ayrıca tat ve koku duyularını da zayıflatır. Kırmızı et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir.

Beslenme yetersizliği olan bebeklere ek olarak verilen çinkonun büyüme, ishal ve zatürre kaynaklı ölümleri önlemede olumlu etkileridir. Çinko, merkezi sinir sistemi gelişimi ve fonksiyonları üzerinde etkilidir. Bu nedenle, çinko eksikliği, bilişsel gelişimi dikkat, aktivite, davranış ve motor gelişimdeki değişikliklerle etkileyebilir.

Kalsiyum eksikliği ile:

– Osteopenya veya Osteoporoz
– Diş çürüğü
– Kas gerginliği
– Yüksek tansiyon

Vücudunuzun kalsiyum emmesi için vücudunuzun magnezyum, D vitamini ve K vitaminine ihtiyacı vardır. Bu nedenle kalsiyum gereksinimlerinizi karşılamak için besin kaynakları ve kompleks gıda bazlı takviyeler, izole edilmiş kalsiyum takviyeleri tercih edilmelidir.

 

Kalsiyum eksikliği neden olur?

1- Kalsiyum içeren gıdaların az miktarda tüketilmesi
2- D vitamini yönünden eksik gıdalarla beslenmek
3- Çok fazla tuz tüketimi
4- Böbreklerde meydana gelen kronik hastalıklar 
5- Magnezyum eksikliği
6- Kanser ve kortizon içeren ilaçlar kullanmak 

D VİT

ersağ D Vitamini magnezyum çinko, kalsiyum için indirimli alış için kaydınızı açalım.

  Lütfen size ulaşabilmemiz için bilgilerinizi eksiksiz gönderin.

  0 542 621 91 27

  Tüm ürünlerin Fiyat listesi için tıklayınız.

  SİTEMİZDEN ÜRÜN SATIŞI YAPILMAMAKTADIR. ÜRÜNÜ TEMİN ETMEK İÇİN RESMİ WEB SİTESİNDEN ÜYE GİRİŞİ YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR.ÜYELİKLER SPONSOR NO İLE GERÇEKLEŞMEKTEDİR.ÜYE OLURKEN SPONSOR NO YAZAN YERE 724600 YAZMANIZ GEREKMEKTEDİR.

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  ÖNCÜ SPONSORUMUZ

  Adı Soyadı

  Sponsor Numarası

  Telefon

  Muzaffer BÜYÜKDAĞ

  724600

  Sevinç Çam 05515986809

  * Lütfen Sponsor Numarası olarak üstteki kırmızı renkli Sponsor Numaramızı giriniz.

  * Hesap bilgilerinden Banka Adı, Iban Numarası, Erişim bilgilerinden ise E-Posta, Telefon Numarası ve Fax Numarası bilgileri zorunlu değildir.

  * Lütfen bilgilerinizi BÜYÜK HARF kullanarak hatasız girip alltaki EKLE butonuna tıklayarak üyeliğinizi tamamlayınız.

  RESMİ SİTEDEN ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  Summary
  Review Date
  Reviewed Item
  D vitamini,kalsiyum,magnezyum,çinko
  Author Rating
  51star1star1star1star1star

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?